BMC Twostroke AL TWO Pris: 13600 KR

BMC Twostroke AL TWO

Nu är den här, nya BMC Twostroke!

BMC Twostroke AL ONE är en förfinad aluminiumram med köregenskaper inspirerade av fulldämpade tävlingsmaskinen Fourstroke, som BMC har kombinerat med ren och snygg design, med en perfekt blandning av prestanda, funktion och estetik. En hardtail som har modern XC-geometri med flackare styrvinkel. Därför får du mycket körglädje och stabilitet på stigarna.  Intern kabeldragning ger denna mtb dessutom ett rent och stramt intryck. Med pålitliga Shimano Deore 1×12 drivlina. Rock Shox Judy TK dämpare fram med 100 mm slaglängd. Allt till ett mycket bra pris!

BMC Twostroke AL TWO

13.600,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Twostroke 01 Premium Aluminium

Framgaffel

Twostroke 01 Premium Aluminium

Växelsystem

1×12 SRAM Shimano

Bakväxel

Shimano Deore Shadow Plus 12 spd

Växelreglage

Shimano Deore 12 spd

Kassett

Shimano Deore 12 spd 10-51T

Kedja

Shimano Deore 12 spd

Kedjedrev

Shimano FC-MT510-1 32T

Broms Fram/Bak

Shimano BR-MT200 / Shimano SM-RT30 Rotors (160/160 S-M, 180/160 L-XL)

Däck

Vittoria Barzo 2.25

Fälg

XCD23

Nav (Fram/bak)

Shimano HB-MT400-B/FH-MT410-B

Styre

BMC MFB03 750mm

Styrstam

Forged 6061 Alloy

Sadelstolpe

BMC MSP03 – 31,6mm – 0mm offset

Sadel

Velo VL-1831

Vikt

12,9 kg
BMC twostroke Geometry
BMC twostroke Geometri
STORLEKSMLXL
Rider Height CM162-172170-180178-188>188
Top Tube MM (tt)597618638658
Wheelbase MM (wb)1112.5113511611185
Seat Angle (sa)75757575
Seatpost Length MM380430430430
Stack MM588598608623
Trail MM (trail)109109109109
Rear Center MM (rc)425425425425
Reach MM (reach)422.5445465485
Head Tube MM (ht)8793.5106122.5
Head Angle (ha)67676767
BB Drop MM (drop)64646464
Stem Length MM50606070
Seat Tube MM (st)410440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)696715741767
Fork Length MM (fl)505505505505
Bar Rise MM4444
Bar Width MM760760760760
Backsweep8888