BMC Twostroke AL SIX Reapris: 8700 KR

BMC Twostroke AL SIX

BMC Twostroke AL Five har alla fina egenskaper som BMC:s värstingmodeller inom MTB, byggd med en förfinad aluminiumram. Inspirerad av den heldämpade Fourstroke:n, ger den dig en perfekt mix av prestanda, funktionalitet och estetik. Med en modern geometri som har en flackare styrvinkel (67 grader) än en traditionell XC-cykel, 100 mm slaglängd på dämparen, samt integrerade skydd mot slag och stenar är detta en riktigt fröjd att köra med i skogen.

10-delad kassett och Shimano Deore-komponenter och Suntour XCM-gaffel gör BMC Twostroke AL SIX till en lättskött och problemfri mountainbike.

Tåliga XCD23-fälgar med Shimanonav och  2,25 tums breda Maxxis Rekon Race ger dig kontroll och grymt grepp på stigen.

 

 

BMC Twostroke AL SIX

8.700,00 kr

Artikelnr: N/A Kategorier: , , , , ,

Ram

Twostroke 01 Premium Hydroformad Aluminium

Framgaffel

SUNTOUR XCM 32

Växelsystem

Shimano Deore 10 växlar

Bakväxel

SHIMANO Deore 10 delad

Växelreglage

SHIMANO Deore 10 växlar

Kassett

SUNRACE 11-42T

Kedja

KMC 10 växlar

Vevparti

Lightweight Forged Alloy Cranks 30T 1x Specific Narrow Wide Chainring

Broms Fram/Bak

SHIMANO BR-MT200/SHIMANO SM-RT30 Rotors (160/160 S-M, 180/160 L-XL)

Däck

WTB Ranger Comp 2.25″

Fälg

XCD23

Nav (Fram/bak)

SHIMANO RM35 / MT400

Styre

Alloy 760mm

Styrstam

Forged 6061 Alloy

Sadelstolpe

Alloy 31.6mm – 0mm Offset

Sadel

Selle Royal Seta

Vikt

13,47kg

Maxvikt för cyklist

110 kg

 

BMC twostroke Geometry
BMC twostroke Geometri
STORLEKSMLXL
Rider Height CM< 170170-182180-192>190
Top Tube MM (tt)597618668658
Wheelbase MM (wb)1112.5113511611185
Seat Angle (sa)75757575
Seatpost Length MM380430430430
Stack MM588598608623
Trail MM (trail)109109109109
Rear Center MM (rc)425425425425
Reach MM (reach)422.5445465485
Head Tube MM (ht)8793.5106122.5
Head Angle (ha)67676767
BB Drop MM (drop)64646464
Stem Length MM50606070
Seat Tube MM (st)410440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)696715741767
Fork Length MM (fl)505505505505
Bar Rise MM4444
Bar Width MM760760760760
Backsweep8888