BMC Twostroke AL ONE Pris: 16800 KR

BMC Twostroke AL ONE

Nu är den här, nya BMC Twostroke! En lätt och styv hardtail med modern XC-geometri och samma fina köregenskaper som Fourstrokemodellerna.

BMC Twostroke AL ONE är en förfinad aluminiumram med köregenskaper inspirerade av BMC:s fulldämpade tävlingsmaskin Fourstroke. I kombination med ren och snygg design, skapar en perfekt blandning av prestanda, funktion och estetik.Tack vare den moderna XC-geometrin med flackare styrvinkel  får du en hardtail med mycket körglädje på stigarna som är stabil i utförskörningarna. Intern kabeldragning ger denna mtb dessutom ett rent och stramt intryck . Cykeln är utrustad med SRAM Eagle NX 1×12 drivlina för säker växling. Framgaffel från Rock Shox med 100 mm slaglängd.

Mycket cykel till ett mycket bra pris!

BMC Twostroke AL ONE

16.800,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Twostroke 01 Premium Aluminium, Hydroformed, Smoothwelded

Framgaffel

Rock Shox Recon RL Remote, 100mm

Växelsystem

1×12 SRAM Eagle

Bakväxel

SRAM NX Eagle

Växelreglage

SRAM SX Eagle

Kassett

SRAM NX Eagle 11-50T

Kedja

SRAM SX Eagle

Kedjedrev

SRAM NX Eagle 32T

Broms Fram/Bak

Shimano Deore BR-M6100 / Shimano SM-RT54 Rotors (160/160 S-M, 180/160 L-XL)

Däck

Vittoria Barzo 2.25

Fälg

Alex MD25, 25mm

Nav (Fram/bak)

Shimano HB-MT400-B/FH-MT410-B

Styre

BMC MFB03 750mm

Styrstam

Forged 6061 Alloy

Sadelstolpe

BMC MSP03 – 31,6mm – 0mm offset

Sadel

Velo VL-1831

Vikt

12,8 kg
BMC twostroke Geometry
BMC twostroke Geometri
STORLEKSMLXL
Rider Height CM162-172170-180178-188>188
Top Tube MM (tt)597618638658
Wheelbase MM (wb)1112.5113511611185
Seat Angle (sa)75757575
Seatpost Length MM380430430430
Stack MM588598608623
Trail MM (trail)109109109109
Rear Center MM (rc)425425425425
Reach MM (reach)422.5445465485
Head Tube MM (ht)8793.5106122.5
Head Angle (ha)67676767
BB Drop MM (drop)64646464
Stem Length MM50606070
Seat Tube MM (st)410440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)696715741767
Fork Length MM (fl)505505505505
Bar Rise MM4444
Bar Width MM760760760760
Backsweep8888