BMC Twostroke AL FOUR Reapris: 12500 KR

BMC Twostroke AL FOUR

BMC Twostroke AL Four har alla fina egenskaper som värstingmodellerna, byggd med en förfinad aluminiumram. Inspirerad av den heldämpade Fourstroke:n, ger den dig en perfekt mix av prestanda, funktionalitet och estetik. Med en modern geometri som har flackare styrvinkel, 100 mm slaglängd på dämparen, samt integrerade skydd mot slag och stenar är detta en riktigt fröjd att köra med i skogen.

Med SRAM EAGLE SX-komponenter och Suntour XCM-gaffel är cykeln lättskött och problemfri.

Tåliga XCD23-fälgar med Shimanonav och  2,25 tums breda däck från Barzo ger dig grymt grepp och kontroll på stigen.

 

 

BMC Twostroke AL FOUR

12.500,00 kr

Artikelnr: N/A Kategorier: , , , ,

Ram

Twostroke 01 Premium Hydroformad Aluminium

Framgaffel

Rockshox Recon RL

Växelsystem

SRAM Eagle

Bakväxel

SRAM SX Eagle

Växelreglage

SRAM SX Eagle

Kassett

SRAM SX Eagle 11-50T

Kedja

SRAM SX Eagle

Kedjedrev

SRAM SX Eagle 30T

Broms Fram/Bak

SRAM Level / SRAM Centerline Rotors (160/160 S-M, 180/160 L-XL)

Däck

Vittoria Barzo 2.25

Fälg

XCD23

Nav (Fram/bak)

SHIMANO MT400 / MT410

Styre

Alloy 760mm

Styrstam

Forged 6061 Alloy

Sadelstolpe

Alloy 31.6mm – 0mm Offset

Sadel

Selle Royal Seta

Vikt

13,9 kg

Maxvikt för cyklist

110 kg

 

BMC twostroke Geometry
BMC twostroke Geometri
STORLEKSMLXL
Rider Height CM162-172170-180178-188>188
Top Tube MM (tt)597618638658
Wheelbase MM (wb)1112.5113511611185
Seat Angle (sa)75757575
Seatpost Length MM380430430430
Stack MM588598608623
Trail MM (trail)109109109109
Rear Center MM (rc)425425425425
Reach MM (reach)422.5445465485
Head Tube MM (ht)8793.5106122.5
Head Angle (ha)67676767
BB Drop MM (drop)64646464
Stem Length MM50606070
Seat Tube MM (st)410440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)696715741767
Fork Length MM (fl)505505505505
Bar Rise MM4444
Bar Width MM760760760760
Backsweep8888