BMC Twostroke 01 TWO Pris: 33500 KR

BMC Twostroke 01 TWO

Nu är den här, nya BMC Twostroke! En lätt och styv hardtail med modern XC-geometri och samma fina köregenskaper som de heldämpade Fourstrokemodellerna.

BMC Twostroke 01 TWO är en hardtail från ”den nya skolan”, vilket innebär perfekt balans mellan vikt, styvhet och stabilitet. Liksom Fourstroke-modellen har Twostroke en flackare styrvinkel på 67 grader. Därför får du bättre stabilitet i teknisk terräng och utför. Med 425 mm kedjestag och 75 graders sittvinkel får du kraft på de mest krävande klättringarna och ful kontroll i de brantaste utförskörningarna. Ramen är även  förberedd för dropper-post. Utrustad med Rock Shox Reba framgaffel med 100 mm slaglängd och 44 mm offset ger dig perfekt grepp och exakt styrning. Sram Eagle GX-växelsystem för säker och smidig växling.!

Twostroke 01 TWO kommer i snygg orange färg.

 

BMC Twostroke 01 TWO

33.500,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Twostroke 01 Premium Carbon

Framgaffel

Rock Shox Reba RL, 100mm

Växelsystem

1×12 SRAM GX Eagle

Bakväxel

SRAM GX Eagle

Växelreglage

SRAM GX Eagle

Kassett

SRAM GX Eagle, 10-52T

Kedja

SRAM GX Eagle

Kedjedrev

TSRAM GX Eagle 34T

Broms Fram/Bak

SRAM Level TL / SRAM Centerline Rotors (160/160 S-M, 180/160 L-XL)

Däck

Vittoria Barzo 2.25

Fälg

DT Swiss XR 1700, 25mm

Nav (Fram/bak)

DT Swiss XR 1700

Styre

BMC MFB01 Carbon, 760mm

Styrstam

BMC MSM01

Sadelstolpe

01 Premium Carbon D-Shape Seatpost, 0mm offset

Sadel

Fizik Antares R7

 

BMC twostroke Geometry
BMC twostroke Geometri
STORLEKSMLXL
Rider Height CM162-172170-180178-188>188
Top Tube MM (tt)597618638658
Wheelbase MM (wb)1112.5113511611185
Seat Angle (sa)75757575
Seatpost Length MM380430430430
Stack MM588598608623
Trail MM (trail)109109109109
Rear Center MM (rc)425425425425
Reach MM (reach)422.5445465485
Head Tube MM (ht)8793.5106122.5
Head Angle (ha)67676767
BB Drop MM (drop)64646464
Stem Length MM50606070
Seat Tube MM (st)410440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)696715741767
Fork Length MM (fl)505505505505
Bar Rise MM4444
Bar Width MM760760760760
Backsweep8888