BMC Twostroke 01 TWO Pris: 48500 KR

BMC Twostroke 01 TWO

Nu är den här, nya BMC Twostroke! En lätt och styv hardtail med modern XC-geometri och samma fina köregenskaper som de heldämpade Fourstrokemodellerna.

BMC Twostroke 01 TWO är en hardtail från ”den nya skolan” med perfekt balans mellan vikt, styvhet och stabilitet. Liksom Fourstroke-modellen har Twostroke en flackare styrvinkel på 67 grader. Därför får du bättre stabilitet i teknisk terräng och utför. Med 425 mm kedjestag och 75 graders sittvinkel får du kraft på de mest krävande klättringarna och ful kontroll i de brantaste utförskörningarna. Ramen är även förberedd för dropper-post. Denna modell är uppgraderad med Rock Shox SID Select framgaffel, Sram Eagle X01/GX-växelsystem för säker och smidig växling, liksom pålitliga SRAM Level TLM bromsar.

 

BMC Twostroke 01 TWO

48.500,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Twostroke 01 Premium Carbon

Framgaffel

RockShox SID Select

Växelsystem

1×12 SRAM GX Eagle

Bakväxel

SRAM X01 Eagle

Växelreglage

SRAM GX Eagle

Kassett

SRAM GX Eagle, 10-52T

Kedja

SRAM GX Eagle

Kedjedrev

SRAM GX Eagle

Broms Fram/Bak

SRAM Level TLM / SRAM Centerline Rotors (160/160 S-M, 180/160 L-XL)

Däck

Vittoria Barzo 2.25

Fälg

DT Swiss X 1700 Wheelset, 25mm inre bredd

Nav (Fram/bak)

DT Swiss XR 1700

Styre

BMC MFB01 Carbon, 760mm

Styrstam

BMC MSM01

Sadelstolpe

01 Premium Carbon D-Shape Seatpost, 0mm offset

Sadel

Fizik Antares R7

Maxvikt

110 kg

 

BMC twostroke Geometry
BMC twostroke Geometri
STORLEKSMLXL
Rider Height CM162-172170-180178-188>188
Top Tube MM (tt)597618638658
Wheelbase MM (wb)1112.5113511611185
Seat Angle (sa)75757575
Seatpost Length MM380430430430
Stack MM588598608623
Trail MM (trail)109109109109
Rear Center MM (rc)425425425425
Reach MM (reach)422.5445465485
Head Tube MM (ht)8793.5106122.5
Head Angle (ha)67676767
BB Drop MM (drop)64646464
Stem Length MM50606070
Seat Tube MM (st)410440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)696715741767
Fork Length MM (fl)505505505505
Bar Rise MM4444
Bar Width MM760760760760
Backsweep8888