BMC Twostroke 01 THREE Pris: 27500 KR

BMC Twostroke 01 THREE

Nu är den här, nya BMC Twostroke! En lätt och styv hardtail med modern XC-geometri och samma fina köregenskaper som Fourstrokemodellen.

BMC Twostroke 01 THREE är en hardtail från ”den nya skolan”. Detta innebär bland annat lite flackare styrvinkel på 67grader. Därför får du bättre stabilitet i teknisk terräng och utför. 425 mm kedjestag och 75 graders sittvinkel ger kraft på de mest krävande klättringarna och ful kontroll i de brantaste utförskörningarna. Om du söker ännu mer kontroll utför, går det även att enkelt montera en dropper-post. Ramen är förberedd! Utrustad med Rock Shox Recon framgaffel med 100 mm slaglängd och 44 mm offset ger dig perfekt grepp och exakt styrning. Sram Eagle Mix (NX/GX) för säker och smidig växling och Shimano Deore-bromsar.

Färg: Space Blue

 

BMC Twostroke 01 THREE

27.500,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Twostroke 01 Premium Carbon

Framgaffel

Rock Shox Recon Silver RL, 100mm

Växelsystem

1×12 SRAM Eagle mix

Bakväxel

SRAM GX Eagle

Växelreglage

SRAM NX Eagle

Kassett

SRAM NX Eagle, 11-50T

Kedja

SRAM GX Eagle

Kedjedrev

1 x 12

Broms Fram/Bak

Shimano Deore BR-M6100 / Shimano SM-RT54 Rotors (160/160 S-M, 180/160 L-XL)

Däck

Vittoria Barzo 2.25

Fälg

Alex MD25, 25mm

Nav (Fram/bak)

Shimano HB-MT400-B/FH-MT400-B

Styre

BMC MFB02 Alloy 750mm

Styrstam

BMC MSM01

Sadelstolpe

Info kommer!

Sadel

Fizik Antares R7

 

BMC twostroke Geometry
BMC twostroke Geometri
STORLEKSMLXL
Rider Height CM162-172170-180178-188>188
Top Tube MM (tt)597618638658
Wheelbase MM (wb)1112.5113511611185
Seat Angle (sa)75757575
Seatpost Length MM380430430430
Stack MM588598608623
Trail MM (trail)109109109109
Rear Center MM (rc)425425425425
Reach MM (reach)422.5445465485
Head Tube MM (ht)8793.5106122.5
Head Angle (ha)67676767
BB Drop MM (drop)64646464
Stem Length MM50606070
Seat Tube MM (st)410440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)696715741767
Fork Length MM (fl)505505505505
Bar Rise MM4444
Bar Width MM760760760760
Backsweep8888