BMC Twostroke 01 THREE Pris: 36500 KR

BMC Twostroke 01 THREE

Twostrokeserien är en lätt och styv hardtail med modern XC-geometri och samma fina köregenskaper som Fourstrokemodellen.

BMC Twostroke 01 THREE är en hardtail med modern geometri. Det innebär bland annat lite flackare styrvinkel på 67grader som ger dig bättre stabilitet i teknisk terräng och i utförskörningar. 425 mm kedjestag och 75 graders sittvinkel ger kraft i de mest krävande klättringarna och ful kontroll även i branta utförskörningar. Om du vill ha ännu mer kontroll utför går det även att enkelt montera en dropper-post. Ramen är förberedd! Utrustad med Rockshox Reba RL framgaffel och 44 mm offset ger dig perfekt grepp och exakt styrning. Drivlinan består av Sram Eagle GX för säker och smidig växling och SRAM Level TL bromsar för optimal bromskraft i alla lägen.

BMC Twostroke 01 THREE

36.500,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Twostroke 01 Premium Carbon

Framgaffel

Rockshox Reba RL

Växelsystem

1×12 SRAM Eagle mix

Bakväxel

SRAM GX Eagle

Växelreglage

SRAM GX Eagle

Kassett

SRAM GX Eagle 10-52T

Kedja

SRAM GX Eagle

Kedjedrev

SRAM Gx Eagle 34T

Broms Fram/Bak

SRAM Level TL / SRAM Centerline Rotors (160/160 S-M, 180/160 L-XL)

Däck

Vittoria Barzo 2.25

Fälg

DT Swiss X 1900 Wheelset, 25mm Inner Width

Nav (Fram/bak)

DT Swiss 370 Disc

Styre

BMC MFB01 Carbon 760mm

Styrstam

BMC MSM01

Sadelstolpe

Twostroke 01 Premium Carbon D-Shaped Seatpost, 0mm Offset

Sadel

Fizik Antares R7

Viktgräns

110kg
BMC twostroke Geometry
BMC twostroke Geometri
STORLEKSMLXL
Rider Height CM162-172170-180178-188>188
Top Tube MM (tt)597618638658
Wheelbase MM (wb)1112.5113511611185
Seat Angle (sa)75757575
Seatpost Length MM380430430430
Stack MM588598608623
Trail MM (trail)109109109109
Rear Center MM (rc)425425425425
Reach MM (reach)422.5445465485
Head Tube MM (ht)8793.5106122.5
Head Angle (ha)67676767
BB Drop MM (drop)64646464
Stem Length MM50606070
Seat Tube MM (st)410440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)696715741767
Fork Length MM (fl)505505505505
Bar Rise MM4444
Bar Width MM760760760760
Backsweep8888