BMC Twostroke 01 ONE Pris: 60000 KR

BMC Twostroke 01 ONE

Lätt, styv och stark. Så kan nya BMC Twostroke definieras med tre ord! Med XC-geometri och samma fina köregenskaper som de heldämpade Fourstrokemodellerna är det här en hardtail utöver det vanliga. Den senaste modellen är även uppgraderad med SRAMs nya elektroniska växlar, GX AXS.

BMC Twostroke 01 ONE är en hardtail från ”den nya skolan”, med perfekt balans mellan vikt, styvhet och stabilitet. Tack vare den flackare styrvinkeln på 67 grader får du får bättre stabilitet i teknisk terräng och i utförslöpor. Med 425 mm kedjestag och 75 graders sittvinkel får du kraft på de mest krävande klättringarna och ful kontroll i de brantaste utförskörningarna. Ramen är förberedd för dropper-post. Utrustad med Rock Shox framgaffel med 100 mm slaglängd och 44 mm offset, vilket ger dig perfekt grepp och exakt styrning.

BMC Twostroke 01 ONE

60.000,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Twostroke 01 Premium Carbon

Framgaffel

Rock Shox Sid Select +

Växelsystem

1×12 SRAM GX Eagle AXS

Bakväxel

SRAM GX AXS Eagle

Växelreglage

SRAM AXS Controller

Kassett

SRAM GX Eagle 10-52T

Kedja

SRAM

Kedjedrev

SRAM Gx Eagle Carbon 34T

Broms Fram/Bak

SRAM Level TLM / SRAM Centerline Rotors (160/160 S-M, 180/160 L-XL)

Däck

Vittoria Barzo G2,0 tubeless 2.25

Fälg

DT Swiss XR 1700, 25mm

Nav (Fram/bak)

DT Swiss XR 1700

Styre

BMC MFB01 Carbon 760mm

Styrstam

BMC MSM01

Sadelstolpe

01 Premium Carbon D-Shape Seatpost, 0mm offset

Sadel

Fizik Antares R7

Maxvikt

110 kg

 

BMC twostroke Geometry
BMC twostroke Geometri
STORLEKSMLXL
Rider Height CM162-172170-180178-188>188
Top Tube MM (tt)597618638658
Wheelbase MM (wb)1112.5113511611185
Seat Angle (sa)75757575
Seatpost Length MM380430430430
Stack MM588598608623
Trail MM (trail)109109109109
Rear Center MM (rc)425425425425
Reach MM (reach)422.5445465485
Head Tube MM (ht)8793.5106122.5
Head Angle (ha)67676767
BB Drop MM (drop)64646464
Stem Length MM50606070
Seat Tube MM (st)410440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)696715741767
Fork Length MM (fl)505505505505
Bar Rise MM4444
Bar Width MM760760760760
Backsweep8888