BMC Twostroke 01 FOUR Pris: 22000 KR

BMC Twostroke 01 FOUR

Nya BMC Twostroke! En lätt och styv hardtail med modern XC-geometri och samma fina köregenskaper som Fourstrokemodellen. En progressiv hardtail som skapar självförtroende i skogen.

BMC Twostroke 01 FOUR är en hardtail enligt ”den nya skolan”. Det innebär flackare styrvinkel på 67 grader. Därför får du bättre stabilitet i teknisk terräng och utför. 425 mm kedjestag och 75 graders sittvinkel ger kraft på de mest krävande klättringarna och ful kontroll i de brantaste utförskörningarna. Om du söker ännu mer kontroll utför, går det även att enkelt montera en dropper-post. Ramen är förberedd! Utrustad med Rock Shox Judy framgaffel med 100 mm slaglängd.  Pålitliga Shimano Deore växelsystem för säker och smidig växling.

Färg: Carbon

 

BMC Twostroke 01 FOUR

22.000,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Twostroke 01 Premium Carbon

Framgaffel

Rock Shox Judy Silver TK, 100mm

Växelsystem

1X12 Shimano

Bakväxel

Shimano Deore Shadow Plus 12 spd

Växelreglage

SRAM NX Eagle

Kassett

Shimano Deore Shadow Plus 12 spd

Kedja

Shimano Deore 12 spd

Kedjedrev

Shimano FC-MT510-1 32T

Broms Fram/Bak

Shimano BR-MT200 / Shimano SM-RT30 Rotors (160/160 S-M, 180/160 L-XL)

Däck

Vittoria Barzo 2.25

Fälg

Alex MD25, 25mm

Nav (Fram/bak)

Shimano HB-MT400-B/FH-MT410-B

Styre

BMC MFB03 Alloy 750mm

Styrstam

Forged 6061 Alloy

Sadelstolpe

MSP03 – 27,2mm – 0mm offset

Sadel

Fizik Antares R7

 

BMC twostroke Geometry
BMC twostroke Geometri
STORLEKSMLXL
Rider Height CM162-172170-180178-188>188
Top Tube MM (tt)597618638658
Wheelbase MM (wb)1112.5113511611185
Seat Angle (sa)75757575
Seatpost Length MM380430430430
Stack MM588598608623
Trail MM (trail)109109109109
Rear Center MM (rc)425425425425
Reach MM (reach)422.5445465485
Head Tube MM (ht)8793.5106122.5
Head Angle (ha)67676767
BB Drop MM (drop)64646464
Stem Length MM50606070
Seat Tube MM (st)410440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)696715741767
Fork Length MM (fl)505505505505
Bar Rise MM4444
Bar Width MM760760760760
Backsweep8888