BMC Timemachine 01 Road ONE Pris: 120000 KR

BMC Timemachine 01 Road ONE

Det här är BMC:s snabbaste landsvägscykel just nu. Varje del är designad utifrån ett enda syfte: att få dig att cykla snabbare än dina konkurrenter. De noggrant utformade rörformerna i ramen (Aerodynamic 01 Premium Carbon), liksom den helt nyskapande, integrationen av komponenterna för bästa möjliga prestanda och areodynamik.  Detta mycket tack vare ICS Teknologin som BMC använder sig av på flera av sina cykelmodeller.

Den typ av ICS som sitter på BMC Timemachine 01 Road One, är utvecklad för att skapa en minimal frontalyta och har helt integrerad kabeldragning för maximal aerodynamik. 2-delad konstruktion är standard och gör att det inte finns några begränsningar i inställningsmöjligheterna. Därför kan du snabbt och enkelt justera styrstammens längd, för att få perfekt passform.

Timemachine ger största möjliga aerodynamik med maximal funktion för alla cyklister som vill cykla snabbt. Vill du se fler av BMC:s fina landsvägscyklar? Klicka här!

BMC Timemachine 01 Road ONE

120.000,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , ,

Ram

Aerodynamic 01 Premium Carbon, TCC Speed

Framgaffel

Timemachine Road 01 Aerodynamic Premium Carbon Disc, TCC Speed, Flat Mount w/ Caliper Cover, 12x100mm thru-axle

Växelsystem

2×12 SRAM red

Bak & Framväxel

SRAM RED eTap AXS

Växelreglage

SRAM RED eTap AXS HRD

Kassett

SRAM RED XG-1290, 10-28T

Kedja

SRAM RED 12 speed

Kedjedrev

SRAM RED AXS 48/35T

Broms Fram/Bak

SRAM RED eTap AXS HRD

Däck

Vittoria Corsa, 25mm

Fälg

ENVE SES 5.6 Disc

Nav (Fram/bak)

ENVE Road Disc, CL

Styre

BMC ICS Aero, aero top shape, compact bend

Styrstam

BMC ICS Aero- Integrated Aero Cockpit Design, w/ computer mount

Sadelstolpe

BMC Aero post, 01 premium carbon, p2p

 

STORLEK475154565861
Topprör MM520535550560575590
Hjulbas MM975991994100410201036
Sadelvinkel73.573.573.573.573.573.5
Längd Sadelstolpe MM210210270270270270
”Stack” MM496520540555574598
”Trail” MM626262626262
Längd på cyklist i CM<166166-174172-180178-186184-192>190
Längd ”Rear Center” MM 410 410 410 410 410 410
”Reach” MM373381390395405413
Styrrörslängd MM88113135150170196
Huvudvinkel71.271.272727272
BB Drop MM707070707070
Längd Styrstam MM100100110110120120
Sadelrörslängd MM480518548568588611
Styrstamsvinkel-15-15-15-15-15-15
”Post Offset” MM0-15-300-15-300-15-300-15-300-15-300-15-30
Vevarmslängd MM170170172.5172.5175175
Fork Rake MM505045454545
Längd ”Front-Center” MM577592594604620636
Fork Length MM379379374374374374
Bredd styre MM400420420420420440
Styre ”Reach” MM666666666666
Styrdropp MM122122122122122122