BMC Teammachine SLR01 ICS Ramkit Pris: 51900 KR

BMC Teammachine SLR01 ICS Ramkit

Ramkit i BMC:s finaste kolfiber och fantastisk design för dig som vill bygga din drömcykel för landsvägsturerna. I ramkitet ingår ram, framgaffel, superlätta ICS styre och styrstam i ett stycke (Integrated Cockpit System), samt BMC:s klassiska D-formade sadelstolpe.

BMC har utvecklat ACE-tekniken för att maximera Teammachine SLR:s prestanda. ACE beräknar tvärsnitt av ramen, kolfiberns riktning och geometriska struktur, baserat på den prestanda man vill ha. Utifrån detta skapar BMC sedan tusentals virtuella prototyper. Allt för att hitta perfekt balans mellan tre viktiga parametrar: styvhet, vikt och följsamhet.

BMC Teammachine SLR01 ICS Ramkit har dessutom två superlätta flaskställ sömlöst och snyggt integrerade i underrör och sadelrör, vilket ger klart mindre luftmotstånd när man har flaskor i.

BMC Teammachine SLR01 ICS Ramkit

51.900,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Teammachine SLR 01 Premium Carbon with Aerocore Design
• ICS Technology
• Integrated Aerocore Bottle Cages
• Stealth Dropout Design
• TCC Race Compliance Level
• PF86 Bottom Bracket
• Flat Mount Disc
• 12x142mm Thru-Axle

Framgaffel

Teammachine SLR 01 Premium Carbon
• ICS Technology, Stealth Cable Routing
• TCC Race Compliance Level
• Stealth Dropout Design
• Flat Mount Disc
• 12x100mm Thru-Axle
• 48mm Offset (Size 47-51), 43mm Offset (Size 54-61)

Styre

ICS Carbon, One-Piece Full Carbon Cockpit

Styrstam

ICS Carbon, One-Piece Full Carbon Cockpit

Sadelstolpe

Teammachine SLR 01 Premium Carbon D-Shaped Seatpost
• 15mm Offset

Vikt

1 kg

Maxvikt

110 kg

 

Geometry BMC TEAMMACHINE SLR01

SIZE475154565861
Rider Height CM<166166-174172-180178-186184-192>190
Top Tube MM (tt)517534549559574589
Wheelbase MM (wb)968986989100010151030
Seat Angle (sa)73.573.573.573.573.573.5
Seatpost Length MM330380380380380380
Stack MM506530550565584608
Trail MM (trail)636363636363
Rear Center MM (rc)410410410410410410
Reach MM (reach)367377386392401409
Head Tube MM (ht)110130145165184210
Head Angle (ha)71.571.572.372.372.372.3
BB Drop MM (drop)696969696969
Stem Length MM90100100110110120
Seat Tube MM (st)423468504524545574
Stem Angle-12.5-12.5-12.5-12.5-12.5-12.5
Fork Rake MM (fr)484843434343
Front Center MM (fc)568586589599614630
Fork Length MM (fl)368368368368368368
Bar Width MM400420420420420420
Bar Reach MM676767676767
Bar Drop MM127127127127127127