BMC Speedfox TWO Pris: 41000 KR

BMC Speedfox TWO

Vi vet sen innan att trailcyklister är ett krävande släkte när det kommer till cykelval. En mtb som är kapabel både uppför och utför, som klarar av snäva kurvor och står emot aggressiv körning och teknisk terräng. Det är ambitiösa krav.

För att möta upp kraven på den perfekta trailcykeln har BMC därför gjort en omarbetning av sin sedan innan mycket kapabla Speedfox-modell.

BMC Speedfox är byggd med fronttriangel i premium kolfiber och baktriangel i trippelreducerad aluminium. Tillsammans med 29” hjul får du en smidig, stabil och extremt effektiv trailcykel. Kabeldragningen är semi-integrerad, vilket ger ett rent och snyggt utseende, samtidigt som det gör underhållet blir enkelt.  Underrör och kedjestag är snyggt förstärkta för att skydda mot stenar och slag. 130 mm slaglängd fram och 120 mm bak är detta en stigcykel väl värd namnet.

BMC Speedfox TWO kommer med Sram SX/NX eagle 1×12 drivlina och Fox Float 34 gaffel. Shimano Deore skivbromsar med 180 mm skivor för effektiv bromsning i höga farter.

Vikt 13,8 kg. Färg: Space Black & Gold

BMC Speedfox TWO

41.000,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Speedfox Premium Carbon (front), Premium Aluminium (rear), 120mm Travel
• Advanced Pivot System Suspension
• Internal Cable Routing
• Integrated Chain Guide
• PF92 bottom bracket
• 12x148mm thru-axle

Framgaffel

Fox Float 34 Rhythm Grip, Remote, 130mm

Bakdämpare

Fox Float DPS – Performance Elite, Evol, RemoteX-Fusion Manic dropper 125/150mm , 31,6mm

Växelsystem

1×12 SRAM

Bakväxel

SRAM NX Eagle

Växelreglage

SRAM SX Eagle

Kassett

SRAM NX Eagle 10-52T

Kedja

SRAM SX Eagle

Kedjedrev

SRAM X1 Eagle 1000 34T

Broms Fram/Bak

Shimano Deore / Shimano SM-RT54 Rotors (180/180)

Däck

Maxxis Forekaster 29×2.35 TR, EXO

Fälg

Alex MD25, 25mm

Nav (Fram/bak)

Shimano HB-MT400-B/FH-MT400-B

Styre

BMC MFB02 Alloy 750mm

Styrstam

BMC MSM 01

Sadelstolpe

X-Fusion Manic dropper 125/150mm , 31,6mm

Sadel

WTB Silverado Comp

Vikt

12,9 kg

 

Geometri Speedfox

 Geometri BMC Speedfox TWO

STORLEKSMLXL
Rider Height CM<172172-182180-188>188
Top Tube MM (tt)587611634653
Wheelbase MM (wb)1123114511691189
Seat Angle (sa)73.7573.7573.7573.75
Seatpost Drop MM125150150150
Seatpost Length MM377447447447
Stack MM600610620635
Trail MM (trail)90909090
Rear Center MM (rc)445445445445
Reach MM (reach)408430450465
Head Tube MM (ht)95105115135
Head Angle (ha)68686868
BB Drop MM (drop)37373737
Stem Length MM50606070
Seat Tube MM (st)420440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Rear Travel120120120120
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)51515151
Front Center MM (fc)677704728748
Fork Length MM (fl)526526526526
Bar Rise MM4444
Bar Width MM750750750750
Backsweep9999