BMC Speedfox AMP AL ONE Pris: 66000 KR

BMC Speedfox AMP AL ONE

BMC Speedfox AMP AL ONE är cykeln för dig som vill köra din 4-timmarstur i skogen på 3 timmar!  Med den kraftfulla motorn från Shimano och sin mångsidighet ligger BMC i framkant då det gäller moderna trailcyklar. Cykeln ger dig perfekta förutsättningar att köra snabbt i skogen. Den robusta aluminiumramen har precis som BMC:s övriga Speedfoxmodeller, en geometri anpassad för teknisk stigcykling. Med 130mm slaglängd både fram och bak tar man sig fram i princip på vilken tid som helst. Detta tillsammans med  sin 250w drivenhet och kraftfullt batteri på 500 wh ger en fantastisk upplevelse på stigarna, både uppför och utför. Cykeln kommer med pålitliga Shimano Deore XT-växelsystem. Batteriet är snyggt integrerat i ramen.

 

BMC Speedfox AMP AL ONE

66.000,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , , , ,

Ram

Speedfox AMP Premium Aluminium, 130mm Travel
• Integrerat Batteri
• Intern kabeldragning
• Post Mount Disc
• 12x148mm genomgående axel

Drivenhet

Shimano STEPS MTB EP8, 250W, 85Nm output

Batteri

Shimano STEPS MTB E-8020, 500Wh, integrated

Framgaffel

Rock Shox Recon Silver RL 130mm

Bakdämpare

Fox Float DPS, Perfomance, Evol LV

Växelsystem

1×12 Shimano Deore XT XT

Bakväxel

Shimano Deore XT Shadow Plus

Växelreglage

Shimano Deore XT

Kassett

Shimano Deore XT 10-51T

Kedja

Shimano SLX

Kedjedrev

Shimano FC-EM600

Broms Fram/Bak

Magura MT5 / Magura Storm HC Rotors (203/203)

Däck

Maxxis Minion DHF/DHR II WT, TR, EXO

Fälg

Alex MD30, 30mm

Nav (Fram/bak)

Shimano HB-MT400-B/FH-MT400-B

Styre

BMC MRB03 Alloy 780mm

Styrstam

BMC MSM02

Sadelstolpe

X-Fusion Manic dropper 125/150mm , 31,6mm

Sadel

WTB Silverado

Vikt

23,5 kg

 

BMC SPEEDFOX AMP

 BMC Speedfox AMP AL ONE

SIZESML
Rider Height CM<170170-185>180
Top Tube MM (tt)572619648
Wheelbase MM (wb)117412021231.16
Seat Angle (sa)747474
Seatpost Drop MM125150150
Seatpost Length MM377447447
Stack MM598605619
Trail MM (trail)107107107
Rear Center MM (rc)450450450
Reach MM (reach)416445470
Head Tube MM (ht)101103112
Head Angle (ha)666666
BB Drop MM (drop)333538
Stem Length MM454555
Seat Tube MM (st)400440480
Stem Angle±6±6±6
Rear Travel130mm130mm130mm
Crank Length MM165165165
Fork Rake MM (fr)515151
Front Center MM (fc)726752782.16
Fork Length MM (fl)541541541
Bar Rise MM151515
Bar Width MM780780780
Backsweep999