BMC Fourstroke 01 LT ONE Pris: 89000 KR

BMC Fourstroke 01 LT ONE

Nyutvecklade Fourstroke LT med 120mm slaglängd ger näst intill obegränsade möjligheter på stigen!

Fourstroke 01 LT (long travel) är skapad för dig som inte strävar efter podiet eller personbästa, eftersom stigen är din främsta tävlingsbana. Din prestation beror på hur taggad du är för dagen. BMC gjorde Fourstorke 01 LT för cyklister som lever för teknisk stigcykling. När kontroll och grepp selar lika mycket roll som kraft och effektivitet.

BMC Fourstroke 01 LT ONE kommer med 120 mm slaglängd kombinerat med lättviktskomponenter. 12 växlar Sram Eagle och Fox Preformance Gaffel. Kolfiberhjul med 30 mm bred fälg tillsammans med 2,4″ däck.

Cykeln väger i på endast 11,1 kg, vilket är mycket lätt för en trailcykel.

Färg: Gloss Carbon Prisma

BMC Fourstroke 01 LT ONE

89.000,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Fourstroke 01 Premium Carbon, 120mm Travel
• Advanced Pivot System Suspension
• Fully Guided Internal Cable Routing
• Integrated Fork stopper
• Integrated Chain Guide
• PF92 bottom bracket
• 12x148mm thru-axle

Framgaffel

Fox Float 34 SC – Performance Elite FIT4, Remote,120mm

Bakdämpare

Fox Float DPS – Performance Elite, Evol, Remote

Växelsystem

1×12 SRAM Eagle

Bakväxel

SRAM XX1 Eagle

Växelreglage

SRAM GX Eagle

Kassett

SRAM X01 Eagle 10-52T

Kedja

SRAM XX1 Eagle

Kedjedrev

SRAM X1 Eagle Carbon 34T

Broms Fram/Bak

SRAM Level TLM / SRAM Centerline Rotors (160/160 S-M, 180/160 L-XL)

Däck

Maxxix Rekon 2.4″ WT, TR, EXO

Fälg

CROSSMAX CARBON XLR 30mm

Nav (Fram/bak)

CROSSMAX CARBONE XLR

Styre

BMC MFB01 Carbon 760mm

Styrstam

BMC MSM 01

Sadelstolpe

BMC RAD, Integrated Dropper Seatpost
• 80mm drop

Sadel

Fizik Antares R7

 

BMC Fourstroke gemometry

BMC Fourstroke LT 01 ONE

STORLEKSMLXL
Rider Height CM<172172-182180-188>188
Top Tube MM (tt)582607630654
Wheelbase MM (wb)1129115511801206
Seat Angle (sa)74.874.874.874.8
Seatpost Drop MM80808080
Stack MM586596606622
Trail MM (trail)112.5112.5112.5112.5
Rear Center MM (rc)429429429429
Reach MM (reach)415440456476
Head Tube MM (ht)96107117134
Head Angle (ha)66.566.566.566.5
BB Drop MM (drop)35353535
Stem Length MM50506060
Seat Tube MM (st)420440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Rear Travel120120120120
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)700726750777
Fork Length MM (fl)526526526526
Bar Rise MM4444
Bar Width MM760760760760
Backsweep8888