BMC Fourstroke 01 TWO Pris: 77500 KR

BMC Fourstroke 01 TWO

Nya Fourstroke är skapad för att överträffa kraven från de allra bästa cyklisterna i världen. Med 100 mm slaglängd fram och bak tillsammans med integrerad dropperpost (RAD), gör Fourstroke 01 till en av MTB XC-scenens mest innovativa tävlingsmaskin.

BMC Fourstroke 01 TWO kommer med SRAM GX Eagle Drivlina och Foxdämpare fram och bak.

Färg: Kolfiber och Röd.

BMC Fourstroke 01 TWO

77.500,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Fourstroke 01 – Advanced Pivot System, Race Application Dropper, PF92 Bottom Bracket, 12 x 148mm Thru-axle, 100mm Travel, 01 Premium Carbon (F&R)

Framgaffel

Fox Float 32 SC, Performance Elite, FIT4, Remote, 100mm

Bakdämpare

Fox Float DPS, Performance Elite, Evol, Remote

Växelsystem

1×12 SRAM Eagle

Bakväxel

SRAM XX1 Eagle

Växelreglage

SRAM GX Eagle

Kassett

SRAM GX Eagle, 10-50T

Kedja

SRAM GX Eagle

Kedjedrev

Truvativ Stylo Carbon, 34T

Broms Fram/Bak

SRAM Level TLM (160/160)*

Däck

Vittoria Barzo G2,0 tubeless 2.25

Fälg

DT Swiss XR1501 Spline 25*

Nav (Fram/bak)

DT Swiss XR1501 Spline

Styre

BMC MFB 01 Carbon, 750mm

Styrstam

BMC MSM 01

Sadelstolpe

BMC RAD 80mm Drop

Sadel

Fizik Antares R7

*Dimensionen på skivorna är justerad för vissa storlekar.  – Fälgband för tubeless är monterade. Tubeless valv ingår.

BMC Fourstroke gemometry

STORLEKSMLXL
Top Tube MM (tt)582607630654
Wheelbase MM (wb)1129115511801206
Seat Angle (sa)75.675.675.675.6
Seatpost Drop MM80808080
Stack MM580590600615
Trail MM (trail)106.5106.5106.5106.5
Rider Height CM<172172-182180-188>188
Rear Center MM (rc)429429429429
Reach MM (reach)423445465485
Head Tube MM (ht)96107117134
Head Angle (ha)67.567.567.567.5
BB Drop MM (drop)44444444
Stem Length MM50606070
Saddle Height Range655-745700-790740-830770-860
Seat Tube MM (st)420440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)700726750777
Fork Length MM (fl)506506506506
Bar Width MM720720720720
Backsweep9999