BMC Fourstroke 01 TWO Pris: 77500 KR

BMC Fourstroke 01 TWO

Designad för att dominera på XC-tävlingarna oavsett om det är en världscup eller den lokala cross-country cupen. Detta är cyklisterna i BMC MTB Teams överlägsna förstahandsval på tävling!

Fourstroke 01 har kastat regelboken för cross-countrycykling.  Med en Ram är gjort i BMC:s lightweight Premium Carbon är denna heldämpade tävlings mtb banbrytande på flera sätt. Ett exempel är världens första cykel med integrerad dropperpost, allt för att skapa optimal position på cykeln oavsett om det går uppför eller utför. Den progressiva geometrin med flackare styrvinkel, är idealisk för XC-banornas tekniska utförskörningar.

BMC Fourstroke 01 TWO är utrustad med Shimano XTR/XT Drivlina, Fox Preformance dämpare fram och bak med 100 mm slaglängd. DT Swisshjul med 25 mm bred fälg gör cykeln stabil över tekniska partier.

Färg: Gunmetal

 

BMC Fourstroke 01 TWO

77.500,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Fourstroke 01 Premium Carbon with APS Suspension System, 100mm Slaglängd
• Fully Guided Internal Cable Routing
• PF92 bottom bracket
• Post Mount Disc
• 12x148mm Boost Thru-Axle

Framgaffel

Fox Float 32 SC, Performance Elite, FIT4, Remote, 100mm

Bakdämpare

Fox Float DPS, Performance Elite, Evol, Remote

Växelsystem

1×12 SHIMANO

Bakväxel

Shimano XTR Shadow Plus

Växelreglage

Shimano XTR Shadow Plus

Kassett

Shimano Deore XT 10-51T

Kedja

Shimano Deore XT

Kedjedrev

Shimano Deore XT 34T

Broms Fram/Bak

Shimano Deore XT / Shimano SM-RT86 Rotors (160/160 S-M, 180/160 L-XL)

Däck

Vittoria Barzo 2.25

Fälg

DT Swiss XR, 1700 25mm

Nav (Fram/bak)

DT Swiss XR 1700

Styre

BMC MFB01 Carbon 760mm

Styrstam

BMC MSM01

Sadelstolpe

BMC RAD, Integrated Dropper Seatpost, 80mm drop

Sadel

Fizik Antares R7

 

BMC Fourstroke gemometry

BMC Fourstroke 01 TWO

STORLEKSMLXL
Top Tube MM (tt)582607630654
Wheelbase MM (wb)1129115511801206
Seat Angle (sa)75.675.675.675.6
Seatpost Drop MM80808080
Stack MM580590600615
Trail MM (trail)106.5106.5106.5106.5
Rider Height CM<172172-182180-188>188
Rear Center MM (rc)429429429429
Reach MM (reach)423445465485
Head Tube MM (ht)96107117134
Head Angle (ha)67.567.567.567.5
BB Drop MM (drop)44444444
Stem Length MM50606070
Saddle Height Range655-745700-790740-830770-860
Seat Tube MM (st)420440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)700726750777
Fork Length MM (fl)506506506506
Bar Width MM720720720720
Backsweep9999