BMC Fourstroke 01 THREE Reapris: 49725 KR

BMC Fourstroke 01 THREE

BMC:s Fourstrokemodell är på många sätt en banbrytande mountainbike för XC-tävling.

Ett exempel är att det världens första cykel som har integrerad dropperpost. Allt för att skapa en optimal position på cykeln oavsett om det går uppför eller utför. Cykeln har också en flackare styrvinkel som gör den idealisk för de moderna XC-banornas tekniska partier och branta utförskörningar. Ramen är byggd av BMC.s Premium kolfiber.

BMC Fourstroke 01 THREE är utrustad med Shimano SLX drivlina, och bromsar. Du får 100 mm slaglängd med Fox Performancegaffel och dämpare fram respektive bak. 25 mm bred kombinerat med  2,25″ Vittoria Barzodäck blir cykeln stabilare över tekniska partier och i höga farter.

Färg: Svart

 

BMC Fourstroke 01 THREE

49.725,00 kr

Artikelnr: N/A Kategorier: , , , ,

Ram

Fourstroke 01 Premium Carbon with APS Suspension System, 100mm Slaglängd
• Fully Guided Internal Cable Routing
• PF92 bottom bracket
• Post Mount Disc
• 12x148mm Boost Thru-Axle

Framgaffel

Fox Float 32 SC, Performance 100mm

Bakdämpare

Fox Float DPS, Performance

Växelsystem

1×12

Bakväxel

Shimano SLX

Växelreglage

Shimano Deore 12 vx

Kassett

Shimano Deore 12 spd 10-51T

Kedja

Shimano

Kedjedrev

Shimano SLX 34T

Broms Fram/Bak

SHIMANO Deore SLX / SHIMANO SM-RT66 Rotors (160/160)

Däck

Vittoria Barzo 2.25

Fälg

SHL28OS, 25mm inre bredd

Nav (Fram/bak)

SHIMANO MT400 / MT410

Styre

BMC MFB02 Alloy 750mm

Styrstam

BMC MSM01

Sadelstolpe

BMC RAD, Integrerad dropperpost, 80mm drop

Sadel

Fizik Antares R7

Total tillåten maxvikt

110kg

BMC Fourstroke gemometry

BMC Fourstroke 01 THREE

STORLEKSMLXL
Top Tube MM (tt)582607630654
Wheelbase MM (wb)1129115511801206
Seat Angle (sa)75.675.675.675.6
Seatpost Drop MM80808080
Stack MM580590600615
Trail MM (trail)106.5106.5106.5106.5
Rider Height CM<172172-182180-188>188
Rear Center MM (rc)429429429429
Reach MM (reach)423445465485
Head Tube MM (ht)96107117134
Head Angle (ha)67.567.567.567.5
BB Drop MM (drop)44444444
Stem Length MM50606070
Saddle Height Range655-745700-790740-830770-860
Seat Tube MM (st)420440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)700726750777
Fork Length MM (fl)506506506506
Bar Width MM720720720720
Backsweep9999