BMC Fourstroke 01 THREE Pris: 55500 KR

BMC Fourstroke 01 THREE

Nyutvecklade Fourstroke är designad för att överträffa kraven från de allra bästa mountainbikecyklisterna i världen. Som alltid kombinerar BMC innovation, teknik och snygg design på bästa tänkbara sätt. Fourstroke har 100 mm slaglängd fram och bak tillsammans med integrerad dropperpost (RAD), vilket gör Fourstroke 01 till en av MTB XC-scenens mest innovativa mountainbike för tävling och tävling.
På BMC Fourstroke 01 THREE sitter pålitliga SRAM  X1 Eagle drivlina och Foxdämpare fram och bak. Detta gör cykeln till en riktig skogsmaskin för fart och flyt på stigarna, oavsett om det går uppför eller utför. Ramen är densamma som topmodellen Fourstroke 01 One. Sist men inte minst: kolfiberramen är sobert stålfärgad och vikten hamnar på strax under 12 kg.

BMC Fourstroke 01 THREE

55.500,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Fourstroke 01 – Advanced Pivot System, Race Application Dropper, PF92 Bottom Bracket, 12 x 148mm Thru-axle, 100mm Travel, 01 Premium Carbon (F&R)

Framgaffel

Fox Float 32 SC, Performance, GRIP, Remote, 100mm

Bakdämpare

Fox Float DPS, Performance Elite, Evol, Remote

Växelsystem

1×12 SRAM X1 Eagle

Bakväxel

SRAM NX Eagle

Växelreglage

SRAM NX Eagle

Kassett

SRAM NX Eagle, 11-50T

Kedja

SRAM SX Eagle

Kedjedrev

SRAM X1 Eagle, 34T

Broms Fram/Bak

Shimano MT500 (160/160) *

Däck

Vittoria Barzo G2,0 tubeless 2.25

Fälg

Alex MD 25 **

Nav (Fram/bak)

Shimano Deore

Styre

BMC MFB 02 , 750mm

Styrstam

BMC MSM 01

Sadelstolpe

BMC RAD 80mm Drop

Sadel

Fizik Antares R7

*Dimensionen på skivorna är justerad för vissa storlekar.
** Fälgband för tubeless är monterade. Tubeless valv ingår.

BMC Fourstroke gemometry

STORLEKSMLXL
Top Tube MM (tt)582607630654
Wheelbase MM (wb)1129115511801206
Seat Angle (sa)75.675.675.675.6
Seatpost Drop MM80808080
Stack MM580590600615
Trail MM (trail)106.5106.5106.5106.5
Rider Height CM<172172-182180-188>188
Rear Center MM (rc)429429429429
Reach MM (reach)423445465485
Head Tube MM (ht)96107117134
Head Angle (ha)67.567.567.567.5
BB Drop MM (drop)44444444
Stem Length MM50606070
Saddle Height Range655-745700-790740-830770-860
Seat Tube MM (st)420440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)700726750777
Fork Length MM (fl)506506506506
Bar Width MM720720720720
Backsweep9999