BMC Fourstroke 01 THREE Pris: 55500 KR

BMC Fourstroke 01 THREE

Designad för att dominera på XC-tävlingarna oavsett om det är en världscup eller den lokala cross-country cupen.

Fourstroke 01 revolutionerar XC-cyklingen.  Med en ram gjord i BMC:s lightweight Premium Carbon är denna heldämpade tävlingsmtb banbrytande på flera sätt. Ett exempel är det världens första cykel som har integrerad dropperpost. Allt för att skapa en optimal position på cykeln oavsett om det går uppför eller utför. Flackare styrvinkel är idealisk för de moderna XC-banornas tekniska utförskörningar.

BMC Fourstroke 01 THREE är utrustad med Shimano SLX/Deore drivlina, Fox Preformance-dämpare fram och bak med 100 mm slaglängd. Med en fälg som är 25 mm bred blir cykeln stabilare över tekniska partier och i högre farter.

Färg: Electric Red

 

BMC Fourstroke 01 THREE

55.500,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Fourstroke 01 Premium Carbon with APS Suspension System, 100mm Slaglängd
• Fully Guided Internal Cable Routing
• PF92 bottom bracket
• Post Mount Disc
• 12x148mm Boost Thru-Axle

Framgaffel

Fox Float 32 SC, Performance Elite, FIT4, Remote, 100mm

Bakdämpare

Fox Float DPS, Performance Elite, Evol, Remote

Växelsystem

1×12 SHIMANO SLX

Bakväxel

Shimano SLX Shadow Plus

Växelreglage

Shimano Deore 12 spd

Kassett

Shimano Deore 12 spd 10-51T

Kedja

Shimano Deore XT

Kedjedrev

Shimano SLX 34T

Broms Fram/Bak

Shimano Deore BR-M6100 / Shimano SM-RT54 Rotors (160/160 S-M, 180/160 L-XL)

Däck

Vittoria Barzo 2.25

Fälg

Alex MD25, 25mm

Nav (Fram/bak)

Shimano HB-MT400-B/FH-MT410-B

Styre

BMC MFB02 Alloy 750mm

Styrstam

BMC MSM01

Sadelstolpe

BMC RAD, Integrated Dropper Seatpost, 80mm drop

Sadel

Fizik Antares R7

 

BMC Fourstroke gemometry

BMC Fourstroke 01 THREE

STORLEKSMLXL
Top Tube MM (tt)582607630654
Wheelbase MM (wb)1129115511801206
Seat Angle (sa)75.675.675.675.6
Seatpost Drop MM80808080
Stack MM580590600615
Trail MM (trail)106.5106.5106.5106.5
Rider Height CM<172172-182180-188>188
Rear Center MM (rc)429429429429
Reach MM (reach)423445465485
Head Tube MM (ht)96107117134
Head Angle (ha)67.567.567.567.5
BB Drop MM (drop)44444444
Stem Length MM50606070
Saddle Height Range655-745700-790740-830770-860
Seat Tube MM (st)420440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)700726750777
Fork Length MM (fl)506506506506
Bar Width MM720720720720
Backsweep9999