BMC Fourstroke 01 ONE Pris: 110000 KR

BMC Fourstroke 01 ONE

Designad för att dominera på XC-tävlingarna oavsett om det är på världscupsnivå eller din lokala cross-country cup. Detta är cyklisterna i BMC MTB Teams överlägsna förstahandsval på tävling!

Fourstroke 01 har kastat regelboken för cross-countrycykling.  Med en Ram är gjort i BMC:s lightweight Premium Carbon är denna heldämpade tävlings mtb banbrytande på flera sätt. Ett exempel är att BMC fourstorke 01 är världens första mtb med integrerad dropperpost, allt för att skapa optimal position på cykeln oavsett om det går uppför eller utför. Den proggresiva geometrin med flackare styrvinkel, är idealiska för XC-banornas tekniska utförskörningar.

Fox factory-dämpare med 100 mm slaglängd både fram och bak. Smidig och snabb växling med SRAM eagle AXS elektriska växelsystem.

Färg: Space Blue

 

BMC Fourstroke 01 ONE

110.000,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Fourstroke 01 Premium Carbon with APS Suspension System, 100mm Slaglängd
• Fully Guided Internal Cable Routing
• PF92 bottom bracket
• Post Mount Disc
• 12x148mm Boost Thru-Axle

Framgaffel

Fox Float DPS – Factory, Kashima, Evol, Remote

Bakdämpare

Fox Float 32 SC, Factory, FIT4, Kashima, Remote, 100mm

Växelsystem

1×12 SRAM Eagle AXS

Bakväxel

SRAM XX1 Eagle AXS

Växelreglage

Sram XX1 Eagle AXS

Kassett

SRAM X01 Eagle 10-52T

Kedja

SRAM XX1 Eagle

Kedjedrev

SRAM XX1 Eagle AXS 34T

Broms Fram/Bak

Sram Level Ultimate / Centerline Rotors (160/160 S-M, 180/160 L-XL)

Däck

Vittoria Barzo 2.25

Fälg

Mavic Crossmax SL Ultimate, 25mm

Nav (Fram/bak)

Mavic Crossmax SX Ultimate

Styre

BMC MFB01 Carbon 760mm

Styrstam

BMC MSM 01

Sadelstolpe

BMC RAD, Integrated Dropper Seatpost
• 80mm drop

Sadel

Fizik Antares R5

 

BMC Fourstroke gemometry

BMC Fourstroke 01 ONE

STORLEKSMLXL
Top Tube MM (tt)582607630654
Wheelbase MM (wb)1129115511801206
Seat Angle (sa)75.675.675.675.6
Seatpost Drop MM80808080
Stack MM580590600615
Trail MM (trail)106.5106.5106.5106.5
Rider Height CM<172172-182180-188>188
Rear Center MM (rc)429429429429
Reach MM (reach)423445465485
Head Tube MM (ht)96107117134
Head Angle (ha)67.567.567.567.5
BB Drop MM (drop)44444444
Stem Length MM50606070
Saddle Height Range655-745700-790740-830770-860
Seat Tube MM (st)420440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)700726750777
Fork Length MM (fl)506506506506
Bar Width MM720720720720
Backsweep9999