BMC Fourstroke 01 ONE Pris: 110000 KR

BMC Fourstroke 01 ONE

Nya Fourstroke är skapad för att överträffa kraven från de allra bästa cyklisterna i världen. Med 100 mm slaglängd fram och bak tillsammans med integrerad dropperpost (RAD), är Fourstroke 01 XC-scenens mest innovativa tävlingsmaskin.

BMC Fourstroke 01 ONE är toppmodellen i serien och här hittar du bara det bästa av det bästa i komponentväg.
SRAM XX1 Eagle AXS Elektroniskt växelsystem, för exakt och i nästan ljudlös växling. Fina kolfiberhhjul från DT Swiss.

BMC Fourstroke 01 ONE är lackerad i Goldflakes och svart och vikten hamnar på strax över 10kg.

BMC Fourstroke 01 ONE

110.000,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Fourstroke 01 – Advanced Pivot System, Race Application Dropper, PF92 Bottom Bracket, 12 x 148mm Thru-axle, 100mm Travel, 01 Premium Carbon (F&R)

Framgaffel

Fox Float 32 SC, Factory, FIT4, Kashima, Remote, 100mm

Bakdämpare

Fox Float DPS, Factory, Evol, Kashima, Remote

Växelsystem

1×12 SRAM Eage

Bakväxel

SRAM XX1 Eagle AXS

Växelreglage

SRAM XX1 Eagle AXS

Kassett

SRAM X01 Eagle, 10-50T

Kedja

SRAM XX1 Eagle

Kedjedrev

SRAM XX1 Eagle SL, 34T

Broms Fram/Bak

SRAM Level Ultimate (160/160)

Däck

Vittoria Barzo G2,0 tubeless 2.25

Fälg

DT Swiss XRC 1200 Spline 25

Nav (Fram/bak)

DT Swiss XRC 1200 Spline

Styre

BMC MFB 01 Carbon, 750mm

Styrstam

BMC MSM 01

Sadelstolpe

BMC RAD 80mm Drop

Sadel

Fizik Antares R5

*Dimensionen på skivorna är justerad för vissa storlekar.  – Fälgband för tubeless är monterade. Tubeless valv ingår.

BMC Fourstroke gemometry

SIZESMLXL
Top Tube MM (tt)582607630654
Wheelbase MM (wb)1129115511801206
Seat Angle (sa)75.675.675.675.6
Seatpost Drop MM80808080
Stack MM580590600615
Trail MM (trail)106.5106.5106.5106.5
Rider Height CM<172172-182180-188>188
Rear Center MM (rc)429429429429
Reach MM (reach)423445465485
Head Tube MM (ht)96107117134
Head Angle (ha)67.567.567.567.5
BB Drop MM (drop)44444444
Stem Length MM50606070
Saddle Height Range655-745700-790740-830770-860
Seat Tube MM (st)420440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)700726750777
Fork Length MM (fl)506506506506
Bar Width MM720720720720
Backsweep9999