BMC Fourstroke 01 ONE Reapris: 93750 KR

BMC Fourstroke 01 ONE

En cykel som överträffar kraven från världens bästa XC-atleter! Med 100 mm slaglängd fram och bak och den revolutionerade RAD integrerade dropperposten är BMC Fourstroke världens mest innovativa XC tävlingsmaskin. Cykeln bjuder på en progressiv geometri med flackare styrvinkel och är idealisk för de moderna XC-banornas tekniska utförskörningar. Den lätta ramen, tillverkad i lätt premium kolfiber är designad kring BMC:s “Big Wheel Concept geometri”, vilket innebär effektiv stötdämpning med APS dual-link. Bästa tänkbara stötdämpning både fram och bak med dämpare från Fox-factory serien. Utöver detta SRAM AXS XX1 drivlina och lätta fina kolfiberhjul från DT-swiss. BMC Fourstroke 01 ONE är en cykel som definitivt är tävlingskittad från början. Det är bara att köra igång.

Se även Fourstroke 01 TWO

BMC Fourstroke 01 ONE

93.750,00 kr

Artikelnr: N/A Kategorier: , , , ,

Ram

Fourstroke 01 Premium Carbon with APS Suspension System, 100mm Slaglängd
• Intern kabeldragning
• PF92 bottom bracket
• Post Mount Disc
• 12x148mm Boost Thru-Axle

Framgaffel

Fox Float 32 SC Factory

Bakdämpare

Fox Float DPS Factory

Växelsystem

1×12 SRAM Eagle AXS

Bakväxel

SRAM XX1 Eagle AXS

Växelreglage

Sram XX1 Eagle AXS

Kassett

SRAM X01 Eagle 10-52T

Kedja

SRAM XX1 Eagle

Kedjedrev

SRAM XX1 Eagle Kolfiber 34T

Broms Fram/Bak

Sram Level Ultimate / Centerline Rotors (160/160 S-M, 180/160 L-XL)

Däck

Vittoria Barzo 2.25

Fälg

DT Swiss XRC 1200 Wheelset, 25mm Inner Width

Nav (Fram/bak)

DT Swiss 180 Straightpull, Ratchet EXP 36

Styre

BMC MFB01 Carbon 760mm

Styrstam

BMC MSM 01

Sadelstolpe

BMC RAD, Integrated Dropper Seatpost
• 80mm drop

Sadel

Fizik Antares R5 Kium

 

BMC Fourstroke gemometry

BMC Fourstroke 01 ONE

STORLEKSMLXL
Top Tube MM (tt)582607630654
Wheelbase MM (wb)1129115511801206
Seat Angle (sa)75.675.675.675.6
Seatpost Drop MM80808080
Stack MM580590600615
Trail MM (trail)106.5106.5106.5106.5
Rider Height CM<172172-182180-188>188
Rear Center MM (rc)429429429429
Reach MM (reach)423445465485
Head Tube MM (ht)96107117134
Head Angle (ha)67.567.567.567.5
BB Drop MM (drop)44444444
Stem Length MM50606070
Saddle Height Range655-745700-790740-830770-860
Seat Tube MM (st)420440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)700726750777
Fork Length MM (fl)506506506506
Bar Width MM720720720720
Backsweep9999