BMC Fourstroke 01 LT TWO Pris: 89900 KR

BMC Fourstroke 01 LT TWO

Fourstroke 01 LT med 120mm slaglängd, för obegränsade möjligheter på de mest krävande stigarna.

BMC har skapat Fourstroke LT (long travel) för dig som älskar teknisk stigcykling. När kontroll och grepp selar lika mycket roll som kraft och effektivitet. Med flackare styrvinkel får du ökad stabilitet utför och på teknisk stig.

BMC Fourstroke 01 LT  TWO kommer med 120 mm slaglängd kombinerat med SRAM GX Eagle drivlina och SRAM Level TL bromsar. DT-swiss hjul med 30 mm bred fälg tillsammans med 2,4″ däck för maximal stabilitet och bästa möjliga grepp. Du väljer själv i vilken fart!

Färg: Green Sand & Purple Haze

BMC Fourstroke 01 LT TWO

89.900,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Fourstroke 01 Premium Carbon with APS Suspension SyStem, 120mm slaglängd
• Integrerad kabeldragning
• PF92 Bottom Bracket
• Post Mount Disc
• 12x148mm Boost Thru-Axle

Framgaffel

Fox Float 34 SC Performance

Bakdämpare

Fox Float DPS – Performance

Växelsystem

1×12 SRAM EAGLE

Bakväxel

SRAM GX Eagle

Växelreglage

SRAM GX Eagle

Kassett

Sram GX Eagle 10-52T

Kedja

SRAM GX Eagle

Kedjedrev

SRAM X1 Eagle Carbon 34T

Broms Fram/Bak

SRAM Level TL / SRAM Centerline Rotors (160/160 S-M, 180/160 L-XL)

Däck

Maxxix Rekon 2.4″ WT, TR, EXO

Fälg

DT Swiss X 1900 Hjulset, 30mm inre bredd

Nav (Fram/bak)

DT Swiss 370 Disc

Styre

BMC MFB02 Alloy 750mm

Styrstam

BMC MSM01

Sadelstolpe

BMC RAD, Integrated Dropper Seatpost
• 80mm drop

Sadel

Fizik Antares R7

Maxvikt

120kg

BMC Fourstroke gemometry

BMC Fourstroke LT 01 TWO

STORLEKSMLXL
Rider Height CM<172172-182180-188>188
Top Tube MM (tt)582607630654
Wheelbase MM (wb)1129115511801206
Seat Angle (sa)74.874.874.874.8
Seatpost Drop MM80808080
Stack MM586596606622
Trail MM (trail)112.5112.5112.5112.5
Rear Center MM (rc)429429429429
Reach MM (reach)415440456476
Head Tube MM (ht)96107117134
Head Angle (ha)66.566.566.566.5
BB Drop MM (drop)35353535
Stem Length MM50506060
Seat Tube MM (st)420440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Rear Travel120120120120
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)700726750777
Fork Length MM (fl)526526526526
Bar Rise MM4444
Bar Width MM760760760760
Backsweep8888