BMC Fourstroke 01 LT ONE Pris: 91000 KR

BMC Fourstroke 01 LT ONE

Nyutvecklade Fourstroke LT med 120mm slaglängd ger dig helt nya möjligheter på stigen!

Fourstroke 01 LT (long travel) är skapad för dig som har stigen och s din främsta tävlingsbana. Din prestation beror på hur taggad du är för dagen. BMC har gjort Fourstorke LT -serien för cyklister som lever för teknisk stigcykling. När kontroll och grepp selar lika mycket roll som kraft och effektivitet.

BMC Fourstroke 01 LT ONE kommer med 120 mm slaglängd kombinerat med lättviktskomponenter. 12 växlar Sram Eagle och Fox Preformance Gaffel. DT Swisshjul med 30 mm bred fälg tillsammans med 2,4″ däck från Maxxis, ger fantastisk stabilitet på tekniska partier och i höga farter.

Färg: Mossgrön

BMC Fourstroke 01 LT ONE

91.000,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , ,

Ram

Fourstroke 01 Premium Carbon, 120mm Travel
• Advanced Pivot System Suspension
• Fully Guided Internal Cable Routing
• Integrated Fork stopper
• Integrated Chain Guide
• PF92 bottom bracket
• 12x148mm thru-axle

Framgaffel

Fox Float 34 SC – Performance Elite FIT4

Bakdämpare

Fox Float DPS – Performance Elite

Växelsystem

SRAM GX Eagle

Bakväxel

SRAM GX AXS Eagle

Växelreglage

SRAM AXS Controller

Kassett

SRAM GX Eagle 10-52T

Kedja

SRAM GX Eagle

Kedjedrev

SRAM GX Eagle Carbon 34T

Broms Fram/Bak

SRAM Level TLM / SRAM Centerline Rotors (160/160 S-M, 180/160 L-XL)

Däck

Maxxix Rekon 2.4″ WT, TR, EXO

Fälg

DT Swiss XR 1700 Wheelset, 30mm Inre bredd

Nav (Fram/bak)

DT Swiss 350 Straightpull, Ratchet 36 SL

Styre

BMC MFB01 Carbon 760mm

Styrstam

BMC MSM01

Sadelstolpe

BMC RAD, Integrerad Dropper Seatpost
• 80mm drop

Sadel

Fizik Antares R7

Maxvikt

110 kg

 

BMC Fourstroke gemometry

BMC Fourstroke LT 01 ONE

STORLEKSMLXL
Rider Height CM<172172-182180-188>188
Top Tube MM (tt)582607630654
Wheelbase MM (wb)1129115511801206
Seat Angle (sa)74.874.874.874.8
Seatpost Drop MM80808080
Stack MM586596606622
Trail MM (trail)112.5112.5112.5112.5
Rear Center MM (rc)429429429429
Reach MM (reach)415440456476
Head Tube MM (ht)96107117134
Head Angle (ha)66.566.566.566.5
BB Drop MM (drop)35353535
Stem Length MM50506060
Seat Tube MM (st)420440480510
Stem Angle-5-5-5-5
Rear Travel120120120120
Crank Length MM170175175175
Fork Rake MM (fr)44444444
Front Center MM (fc)700726750777
Fork Length MM (fl)526526526526
Bar Rise MM4444
Bar Width MM760760760760
Backsweep8888