BMC Alpenchallenge TWO Pris: 12900 KR

BMC ALPENCHALLENGE TWO

BMC Alpenchallenge TWO är en snygg, lätt och snabbrullad urban-bike! Rakt styre ger en bekväm och ergonomisk position på cykeln, men den sportiga känslan finns ändå kvar. Aplenchallenge-serien är designad med inspiration från BMC:s snabbaste landsvägscyklar. Ram och framgaffel är tillverkad i aluminium och är snyggt designade. Intern kabeldragning ger ett stilrent intryck. Cykeln kommer med 1×110 SRAM APEX1 växlar och Shimano skivbromsar. En mångsidig och lättrullad stadscykel.

Cykeln är såklart förberedd för både skärmar och stöd.

Spana även in Alpenchallenge One -modellen med remdrift!

BMC Alpenchallenge TWO

12.900,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , Tagg:

Ram

Alpenchallenge Alloy, Hydroformad Aluminium Eccentric bottom bracket.

Framgaffel

Alpenchallenge Alloy

Växelsystem

SRAM APEX 1 x 11

Bakväxel

SRAM APEX1

Växelreglage

SRAM APEX1

Kassett

SRAM PC-1110

Kedja

SRAM PC-1110

Kedjedrev

SRAM APEX1, 40T

Broms Fram/Bak

Shimano MT200/RT30 rotors (160/160)

Fälg

PFR300

Nav (Fram/bak)

Shimano HB-TX505

Styre

BMC LSB 03

Styrstam

BMC RSM01

Sadelstolpe

BMC LSP 03

Sadel

Selle Roal Vivo

Däck

Continental Contact Speed, 35mm

Vikt

11,7 kg

BMC Alpenchallenge TWO

STORLEKSMLXL
Rider Height CM<168168-180178-190>190
Top Tube MM (tt)552585601634
Wheelbase MM (wb)1039106810851113
Seat Angle (sa)7372.572.572
Seatpost Length MM350350350350
Stack MM530571591630
Trail MM (trail)68686868
Rear Center MM (rc)436436436436
Reach MM (reach)390405415430
Head Tube MM (ht)122165187228
Head Angle (ha)71717171
BB Drop MM (drop)50505050
Stem Length MM9090100100
Seat Tube MM (st)440510560610
Stem Angle±8±8±8±8
Post Offset MM15151515
Crank Length MM170170175175
Fork Rake MM (fr)48484448
Front Center MM (fc)608637654682
Fork Length MM (fl)405405405405
Bar Rise MM4N/AN/AN/A
Bar Width MM600600600600
Backsweep999