BMC Alpenchallenge ONE Pris: 13600 KR

BMC ALPENCHALLENGE ONE

BMC Alpenchallenge ONE  är en snygg, lätt och snabbrullad stadscykel som tack vare remdrift är näst intill underhållsfri! Rakt styre ger en bekväm och ergonomisk position på cykeln samtidigt som den sportiga känslam finns kvar. Aplenchallenge-serien är designad med inspiration av BMC:s snabbaste landsvägscyklar och har stor mångsidighet. Ram och framgaffel i aluminium är snyggt designade. Cykeln kommer med pålitliga 1×8 Shimano Alfine växlar och Shimano skivbromsar. Detta är helt klart cykeln för dig som vill ha en snygg, snabb och pålitlig cykel att ta dig fram i city med till vardags och kanske ta en längre tur med på helgen. Väger endast ca 12,5 kg.

Cykeln är såklart förberedd för både skärmar och stöd.

Spana även in Alpenchallenge 01 One -modellen som även den har remdrift.

BMC Alpenchallenge ONE

13.600,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , Tagg:

Ram

Alpenchallenge  Eccentric bottom bracket, Hydroformed Aluminium

Framgaffel

Alpenchallenge Alloy

Växelsystem

Shimano Alfine 8 växlar

Bakväxel

Shimano Alfine 8

Växelreglage

Shimano Alfine 8, Rapidfire Plus

Kassett

Gates CDX-CT SureFit, 24

Kedja

Rem, Gates CDX-CT, 115

Kedjedrev

Gates CenterTrack CDN-S-150, 55T

Broms Fram/Bak

Shimano MT500/MT500 / RT54 rotors (160/160)

Fälg

PFR300

Nav (Fram/bak)

Shimano M4050 (F) / Alfine 8 (R)

Styre

BMC LSB 03

Styrstam

BMC RSM01

Sadelstolpe

BMC LSP 03

Sadel

Selle Roal Vivo

Däck

Continental Contact Speed, 35mm

Vikt

12,5 kg

 

BMC Alpenchallenge ONE

STORLEKSMLXL
Rider Height CM<168168-180178-190>190
Top Tube MM (tt)552585601634
Wheelbase MM (wb)1039106810851113
Seat Angle (sa)7372.572.572
Seatpost Length MM350350350350
Stack MM530571591630
Trail MM (trail)68686868
Rear Center MM (rc)436436436436
Reach MM (reach)390405415430
Head Tube MM (ht)122165187228
Head Angle (ha)71717171
BB Drop MM (drop)50505050
Stem Length MM9090100100
Seat Tube MM (st)440510560610
Stem Angle±8±8±8±8
Post Offset MM15151515
Crank Length MM170170175175
Fork Rake MM (fr)48484848
Front Center MM (fc)608637654682
Fork Length MM (fl)405436405405
Bar Width MM600600600600
Backsweep9999