BMC Alpenchallenge 02 THREE Pris: 10000 KR

BMC ALPENCHALLENGE 02 THREE

BMC Alpenchallenge 02 THREE är en snygg och snabbrullad urban-bike. Rakt styre ger en bekväm och ergonomisk position på cykeln, men den sportiga känslan är ändå kvar. Aplenchallenge-serien är designad med inspiration av BMC:s snabbaste landsvägscyklar. Ram och framgaffel är  tillverkad i aluminium  med snygg design.  Cykeln kommer med pålitliga 2×9  Shimano Sora -växlar och skivbromsar. Därför är detta helt klart cykeln för dig som vill ha en snygg, snabb och pålitlig cykel att ta dig fram i city med till vardags och kanske ta en längre tur med på helgen.  Skärmset ingår och cykeln är såklart förberedd för både pakethållare och stöd. Spana även in Alpenchallenge 02 One -modellen om du vill ha ett alternativ med remdrift.

BMC Alpenchallenge 02 THREE

10.000,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , Tagg:

Ram

Alpenchallenge 02, Eccentric bottom bracket, Alpenchallenge 02, Eccentric bottom bracket

Framgaffel

Alpenchallenge 02, Al-13 Aluminium

Växelsystem

2×9 Shimano

Fram/Bakväxel

Shimano Sora

Växelreglage

Shimano Sora, Rapidfire Plus

Kassett

Shimano HG200, 11-32

Kedja

Shimano CH-HG53

Kedjedrev

Shimano Sora, 50-34

Broms Fram/Bak

Shimano M396 / RT30 rotors (160/160)

Däck

Continental Contact Speed, 35mm

Fälg

Alex X2200

Nav (Fram)

Shimano TX-505

Nav (Bak)

Shimano TX-505

Styre

BMC LSB 03

Styrstam

LSM 03

Sadel

Selle Royal 2080 URN

Sadelstolpe

BMC LSP 03

Vikt

11,15 kg

BMC Alpenchallenge 02 THREE

STORLEKSMLXL
Rider Height CM<168168-180178-190>190
Top Tube MM (tt)552585601634
Wheelbase MM (wb)1039106810851113
Seat Angle (sa)7372.572.572
Seatpost Length MM350350350350
Stack MM530571591630
Trail MM (trail)68686868
Rear Center MM (rc)436436436436
Reach MM (reach)390405415430
Head Tube MM (ht)122165187228
Head Angle (ha)71717171
BB Drop MM (drop)50505050
Stem Length MM90100110120
Seat Tube MM (st)440510560610
Stem Angle±12±12±12±12
Post Offset MM15151515
Crank Length MM170170175175
Fork Rake MM (fr)48484848
Front Center MM (fc)608637654682
Fork Length MM (fl)405405405405
Bar Width MM600600600600
Backsweep9999