BMC Alpenchallenge 02 ONE Pris: 13600 KR

BMC ALPENCHALLENGE 02 ONE

Alpenchallengecyklarna från BMC sätter en ny standard för stads- och pendlarcyklar. BMC Alpenchallenge 02 ONE är inget undantag. En urban-bike med rakt styre av högsta kvalité, designad med inspiration av BMC:s snabbaste landsvägscykelmodeller. Med ram och framgaffel i stilrent designad aluminium passar cykeln för dig som vill ha en snygg, snabb och pålitlig cykel att cykla i stan med på veckorna och kanske ta en längre tur på landsbygden på helgen.  Med extra tanke på ergonomin får du perfekt position på cykeln, oavsett om du cyklar uppför- eller nedförsbacke. Utöver detta har cykeln även remdrift, vilket gör att  underhållet av cykeln blir minimalt. Skärmset ingår och cykeln är givetvis förberedd för både pakethållare och stöd.

BMC Alpenchallenge 02 ONE

13.600,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , Tagg:

Ram

Alpenchallenge 02, Eccentric bottom bracket, Alpenchallenge 02, Eccentric bottom bracket

Framgaffel

Alpenchallenge 02, Al-13 Aluminium

Växelsystem

1×8 Gates CDX-CT

Bakväxel

Växelreglage

Shimano Alfine 8, Rapidfire Plus

Kassett

Gates CDX-CT, 18

Kedja

Gates CDX-CT, 120

Kedjedrev

Gates CenterTrack CDN-S-150

Broms Fram/Bak

Shimano MT500/MT500 / RT54 rotors (160/160)

Däck

Continental Contact Speed, 35mm

Fälg

DT Swiss R500

Nav (Fram)

Shimano M4050

Nav (Bak)

Nexus 8

Styre

BMC LSB 03

Styrstam

LSM 03

Sadel

Selle Royal 2080 URN

Sadelstolpe

BMC LSP 03

Vikt

12,2 kg

BMC Alpenchallenge 01 ONE

STORLEKSMLXL
Rider Height CM<168168-180178-190>190
Top Tube MM (tt)552585601634
Wheelbase MM (wb)1039106810851113
Seat Angle (sa)7372.572.572
Seatpost Length MM350350350350
Stack MM530571591630
Trail MM (trail)68686868
Rear Center MM (rc)436436436436
Reach MM (reach)390405415430
Head Tube MM (ht)122165187228
Head Angle (ha)71717171
BB Drop MM (drop)50505050
Stem Length MM90100110120
Seat Tube MM (st)440510560610
Stem Angle±12±12±12±12
Post Offset MM15151515
Crank Length MM170170175175
Fork Rake MM (fr)48484848
Front Center MM (fc)608637654682
Fork Length MM (fl)405405405405
Bar Width MM600600600600
Backsweep9999