BMC Alpenchallenge 01 TWO Pris: 18900 KR

BMC ALPENCHALLENGE 01 TWO

BMC Alpenchallenge 01 TWO är en snygg och snabbrullad stadscykel som väger under 10 kg!  Rakt styre ger en bekväm och ergonomisk position på cykeln, men den sportiga känslan finns ändå kvar. Aplenchallenge-serien är designad med inspiration av BMC:s snabbaste landsvägscyklar. Ramen tillverkad i aluminium liksom framgaffeln i kolfiber är snyggt designade. Cykeln kommer med pålitliga 2×10 Shimano GRX växlar och Shimano skivbromsar. Därför är detta helt klart cykeln för dig som vill ha en snygg, snabb och pålitlig cykel att ta dig fram i city med till vardags.

Cykeln har integrerad belysning i styret och sadelstolpen och är självklart förberedd för både skärmar och stöd.

Spana även in Alpenchallenge 02 One -modellen som har remdrift.

BMC Alpenchallenge 01 TWO

18.900,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , Tagg:

Ram

Alpenchallenge 01, Eccentric bottom bracket, Al-13 Premium Triple-butted, Hydroformed Aluminium

Framgaffel

Alpenchallenge 01, Full carbon

Växelsystem

2×10

Bak/framväxel

Shimano GRX RX810

Växelreglage

Shimano RS700, Rapidfire Plus

Kassett

Shimano HG500, 11-34T

Kedja

Shimano HG-601

Kedjedrev

Shimano GRX RX600, 46/30T

Broms Fram/Bak

Shimano MT400/RT30rotors (160/160)

Däck

Continental Contact Speed, 28mm

Fälg

SR500

Nav (Fram/bak)

Formula CL

Styre

BMC LSB 02

Styrstam

BMC MSM01 Stem

Sadelstolpe

BMC LSP 02

Sadel

Selle Royal Vivo

Däck

Continental Contact Speed, 28mm

Vikt

9,8 kg

BMC Alpenchallenge 01 TWO

STORLEKSMLXL
Rider Height CM<168168-180178-190>190
Top Tube MM (tt)547575590617
Wheelbase MM (wb)992102210371075
Seat Angle (sa)73.3 73.3 73.3 73.3
Seatpost Length MM350350350350
Stack MM533571590628
Trail MM (trail)63636363
Rear Center MM (rc)412412412412
Reach MM (reach)390406415431
Head Tube MM (ht)100140160200
Head Angle (ha)72727272
BB Drop MM (drop)71717171
Stem Length MM80809090
Seat Tube MM (st)440485515560
Stem Angle-5-5-5-5
Post Offset MM10101010
Crank Length MM170170175175
Fork Rake MM (fr)45454545
Front Center MM (fc)591620635663
Fork Length MM (fl)400400400400
Bar Width MM620620620620
Backsweep9999