BMC Alpenchallenge 01 TWO Pris: 18900 KR

BMC ALPENCHALLENGE 01 TWO

BMC Alpenchallenge 01 TWO är en snygg, lätt och snabbrullad urban-bike med remdrift! Rakt styre ger en bekväm och ergonomisk position på cykeln, men den sportiga känslan finns ändå kvar. Aplenchallenge-serien är designad med inspiration av BMC:s snabbaste landsvägscyklar. Ramen tillverkad i aluminium liksom framgaffeln i kolfiber är snyggt designade. Cykeln kommer med pålitliga 1×8 Shimano Alfine växlar och Shimano skivbromsar. Därför är detta helt klart cykeln för dig som vill ha en snygg, snabb och pålitlig cykel att ta dig fram i city med till vardags och kanske ta en längre tur med på helgen. Tack vare remdriften blir cykeln nästan underhållsfri. Väger endast ca 10,5 kg.

Cykeln är såklart förberedd för både skärmar och stöd.

Spana även in Alpenchallenge 02 One -modellen som även den har remdrift.

BMC Alpenchallenge 01 TWO

18.900,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , Tagg:

Ram

Alpenchallenge 01, Eccentric bottom bracket, Al-13 Premium Triple-butted, Hydroformed Aluminium

Framgaffel

Alpenchallenge 01, Full carbon

Växelsystem

Shimano Alfine 8 växlar

Bakväxel

Shimano Alfine 8

Växelreglage

Shimano Alfine 8, Rapidfire Plus

Kassett

Gates CDX-CT SureFit, 24

Kedja

Gates CDX-CT, 115

Kedjedrev

Gates CenterTrack CDX-CT, 55

Broms Fram/Bak

Shimano MT500/MT500 / RT54 rotors (160/160)

Däck

Continental Contact Speed, 35mm

Fälg

Alex X2200

Nav (Fram/bak)

Shimano M4050 (F) / Alfine 8 (R)

Styre

BMC LSB 02

Styrstam

LSM 02

Sadelstolpe

BMC LSP 02

Sadel

Selle Roal Vivo

Däck

Continental Contact Speed, 28mm

Vikt

10.53 kg

BMC Alpenchallenge 01 TWO

STORLEKSMLXL
Rider Height CM<168168-180178-190>190
Top Tube MM (tt)552585601634
Wheelbase MM (wb)1039106810851113
Seat Angle (sa)7372.572.572
Seatpost Length MM350350350350
Stack MM530571591630
Trail MM (trail)68686868
Rear Center MM (rc)436436436436
Reach MM (reach)390405415430
Head Tube MM (ht)122165187228
Head Angle (ha)71717171
BB Drop MM (drop)50505050
Stem Length MM90100110120
Seat Tube MM (st)440510560610
Stem Angle±12±12±12±12
Post Offset MM15151515
Crank Length MM170170175175
Fork Rake MM (fr)48484848
Front Center MM (fc)608637654682
Fork Length MM (fl)405405405405
Bar Width MM600600600600
Backsweep9999