BMC Alpenchallenge 01 THREE Pris: 16900 KR

BMC ALPENCHALLENGE 01 THREE

Är du ute efter en cykel som  är snygg, snabb och pålitlig och som porblemfritt tar dig fram i city till vardags och kanske även en längre tur med på helgen?
Då är detta helt klart cykeln för dig!

BMC Alpenchallenge 01 THREE är en snygg, lätt och snabbrullad urban-bike med 11 växlar från SRAM. Cykeln väger strax över 10kg, vilket gör den kvick och lätt att hantera.  Rakt styre ger en bekväm och ergonomisk position på cykeln, samtidigt som den sportiga känslan finns kvar. Aplenchallenge-serien är designad med inspiration av BMC:s snabbaste landsvägscyklar. Ramen tillverkad i stabil, trippelreducerad aluminium. Framgaffeln i kolfiber är båda snyggt designade.

Cykeln är givetvis förberedd för både skärmar och stöd.

Spana även in Alpenchallenge 02 One

BMC Alpenchallenge 01 THREE

16.900,00 kr

Artikelnr: N/A Kategorier: , , Etikett:

Ram

Alpenchallenge 01 Premium Aluminium, Trippelreducerad, Hydroformad Aluminium. Intern kabeldragning.

Framgaffel

Alpenchallenge 01, carbon

Växelsystem

Sram 1×11

Bakväxel

SRAM APEX1 Long Cage

Växelreglage

SRAM APEX1

Kassett

SRAM APEX1, 11-42T

Kedja

SRAM PC-1110

Kedjedrev

SRAM APEX1, 40T

Broms Fram/Bak

SRAM Level, G2 Cleansweep rotors (160/160)

Däck

Continental Contact Speed, 28mm

Fälg

SR500

Nav (Fram/bak)

Formula DC

Styre

BMC LSB 02

Styrstam

BMC MSM01 Stem

Sadelstolpe

BMC LSP 02

Sadel

Selle Royal Vivo

Däck

Continental Contact Speed, 28mm

Vikt

10.91kg

 

BMC Alpenchallenge 01 Three

STORLEKSMLXL
Längd på cyklist CM<168168-180178-190>190
Top Rör MM (tt)547575590617
Hjulbas MM (wb)992102210371075
Sittvinkel (sa)73.3 73.3 73.3 73.3
Längd på sadelstolpe i MM350350350350
Stack MM533571590628
Trail MM (trail)63636363
Rear Center MM (rc)412412412412
Reach MM (reach)390406415431
Huvudrör MM (ht)100140160200
Huvudvinkel (ha)72727272
BB Drop MM (drop)71717171
Längd på styrstam MM80809090
Sadelrör MM (st)440485515560
Styrstamsvinkel-5-5-5-5
Post Offset MM10101010
Vevarmslängd MM170170175175
Fork Rake MM (fr)45454545
Front Center MM (fc)591620635663
Fork Length MM (fl)400400400400
Bar Width MM620620620620
Backsweep9999