BMC Alpenchallenge 01 ONE Pris: 22000 KR

BMC ALPENCHALLENGE 01 ONE

BMC Alpenchallenge 01 ONE är en snygg, lätt och snabbrullad urban-bike med remdrift! Rakt styre ger en bekväm och ergonomisk position på cykeln, men den sportiga känslan finns ändå kvar. Aplenchallenge-serien är designad med inspiration av BMC:s snabbaste landsvägscyklar. Ramen tillverkad i aluminium och framgaffeln i kolfiber är båda snyggt designade. Cykeln kommer med pålitliga 1×8 Shimano Alfine växlar och Shimano skivbromsar. Därför är detta helt klart cykeln för dig som vill ha en snygg, snabb och pålitlig cykel att ta dig fram i city med till vardags och kanske ta en längre tur med på helgen. Tack vare remdriften blir cykeln nästan underhållsfri. Väger endast 11,2  kg.

Cykeln är givetvis förberedd för både skärmar och stöd och har integrerad belysning i styret och sadelstolpen.

Spana även in Alpenchallenge 02 One. 

BMC Alpenchallenge 01 ONE

22.000,00 kr

Nollställ
Artikelnr: Inte tillgänglig Kategorier: , , , Tagg:

Ram

Alpenchallenge 01, Eccentric bottom bracket, Al-13 Premium Triple-butted, Hydroformed Aluminium

Framgaffel

Alpenchallenge 01, carbon

Växelsystem

Shimano Alfine 8 växlar

Växel

Shimano Alfine 8

Växelreglage

Shimano Alfine 8, Rapidfire Plus

Kassett

Gates CDX-CT SureFit, 24

Kedja

Belt, Gates CDN-CT 115

Kedjedrev

Gates CenterTrack CDN-S-150, 55T

Broms Fram/Bak

Shimano MT400/RT30rotors (160/160)

Däck

Continental Contact Speed, 28mm

Fälg

SR500

Nav (Fram/bak)

Shimano HB-M4050 / Shimano Alfine 8

Styre

Lightskin with integrated lights

Styrstam

BMC MSM01 Stem

Sadelstolpe

Lightskin with integrated lights

Sadel

Selle Roal Vivo

Däck

Continental Contact Speed, 28mm

Vikt

10.53 kg

BMC Alpenchallenge 01 ONE

STORLEKSMLXL
Rider Height CM<168168-180178-190>190
Top Tube MM (tt)547575590617
Wheelbase MM (wb)992102210371075
Seat Angle (sa)73.3 73.3 73.3 73.3
Seatpost Length MM350350350350
Stack MM533571590628
Trail MM (trail)63636363
Rear Center MM (rc)412412412412
Reach MM (reach)390406415431
Head Tube MM (ht)100140160200
Head Angle (ha)72727272
BB Drop MM (drop)71717171
Stem Length MM80809090
Seat Tube MM (st)440485515560
Stem Angle-5-5-5-5
Post Offset MM10101010
Crank Length MM170170175175
Fork Rake MM (fr)45454545
Front Center MM (fc)591620635663
Fork Length MM (fl)400400400400
Bar Width MM620620620620
Backsweep9999