Birk E-SUV Pris: 47900 KR

Birk E-SUV är en eMTB anpassad för att köra i city. Med skärmar, belysning och pakethållare är cykeln förberedd för vardagscyklingen. Detta oavsett om det är till jobbet, träningen eller någon annan stans. Den här cykeln är verkligen redo för vad du kan stöta på i stan som tillexempel vägkanter, grusade cykelbanor och andra ojämnheter.
Med en kraftig 85 Nm Shimano EP8 motor har du all kraft du behöver för att ta dig upp för branta backar och ett 720 Wh integrerat batteri från Darfon gör att du inte behöver oroa dig för att batteriet ska ta slut. Det inbyggda batteriet ger nämligen upp till 150 km räckvidd. Cykeln har Shimano Deore XT 1×12 växlar, kraftiga Shimano MT420/410 hydrauliske skivbromsar och Rock Shox Recon Silver framgaffel med 120 mm slaglängd. Robusta 29″ hjul med Formula-nav och WTB-fälgar med  2,25″ breda Maxxis Rekon Race däck, som ger cykeln en perfekt kombination av komfort, kontroll och punkteringsskydd. Birk E-SUV kommer dessutom med rejäl belysning från Lezyne och Herrmans, vilket ger bra synlighet i mörkret.

Samanfattning Birk E-SUV: 

-Kraftfull Shimano EP8 motor, 85 Nm
-Integrerat 720 Wh batteri fra Darfon ger ca. 150 km räckvidd-
-Rock Shox Recon Silver TK 120 mm dämpning
-Shimano Deore XT 1×12 växlar
-Shimano MT420/410 hydrauliska skivbromsar
-Robusta hjul med Formula-nav och WTB-fälgar
-Skärmar, pakethållare och belysning

Birk E-SUV

47.900,00 kr

Artikelnr: N/A Kategorier: , , , ,

Ram

Hard-tail  premium alloy frame with down tube for integrated Darfon battery, with USB charging port and sattelite swich on top tube, Shimano center-motor with protection cover, tapered 1.5″ head tube, post disc mount, cold-forged dropout with replaceable hanger

Motor

Shimano EP-800 center-motor, 250W rated power, 85Nm of torque, 25km/h maximum assist

Display

Shimano SC-E5003 side mounted LCD display

Batteri

Darfon 720Wh, intergrated battery, approved for ”Shimano Service Program”, with Smart 5.6-4A charger

Framgaffel

RockShox Recon Silver, 32mm stanchions, TurnKey Coil, 1.1/8″-1.5″ tapered alloy steerer, travel 120mm, Maxle Stealth

Växelsystem

SHIMANO 12-växlar

Bakväxel

Shimano XT 12 växlar

Vevparti

Samox for Shimano Steps, 34T

Växelreglage

Shimano Deore 12 växlar

Kassett

Shimano Deore 12 speed, 10-51T

Kedja

KMC e12Turbo, with Quick-Link

Bromsar

Shimano MT420/MT410, 4/2-piston hydraulic disc, with 203mm front and rear rotors

Däck

Maxxis Recon Race, 29×2.25, EXO, 60 TPI wire bread

Fälg

R J23ZK 700c multichamber alloy rims for disc brakes with 36H

Nav (fram)

Formula CL-71

Nav (Bak)

CL-3248 rear hub

Ekrar

CN runda, rostfritt stål

Styre

E-MTB reis bar, 6066 alloy, 15mm rise, sweep: 7 degree back, 31.8mm clamp, width in man version: S: 720mm, M: 740mm, L: 760mm / width in lady version: XS/S: 700mm, M/L: 720mm

Handtag

E-MTB gel grips with padding and clamp

Styrstam

3D Forged alloy City-Trekking stem, SP-Connect mount, adjustable 0-90 degree, 31.8mm

Styrlager

3D Forged alloy City-Trekking stem, SP-Connect mount, adjustable 0-90 degree, 31.8mm clamp, integrated cable routing, width in man version: S/M: 90mm, L/XL: 110mm / width in lady version: XS/S: 65mm, M/L: 90mm

Sadel

WTB Volt, Flex Tunned Shell, DNAx padding

Sadelstolpe

Alloy 6066 micro-adjust, 31.6mm diameter, 3.7mm offset

Birk E-SUV

Frame SizeSML
Rider Height163-176cm174-188cm185-197cm
Top Tube Length627644670
Frame Reach420435460
Stack639644648
Stand over height813828835
Wheel Base116411801207
Head Tube Length120125130
Head Tube Angle68.568.568.5
Seat Tube Angle727272
Seat Tube Length425460490
Kettestay Length460460460
BB Drop50.750.750.7