Birk E-ONE LTD LS Pris: 45900 KR

Birk E-ONE LTD LS är en kraftig och bekväm elcykel för dig som är ute efter det allra bästa för jobbpendling och transport. Med skärmar, belysning och pakethållare är cykeln redo för all din vardagscykling.  Med en kraftig 85nm EP8 motor ger Birk E-ONE LTD LS dig all kraft du behöver för att ta dig upp för långa och branta backar och det integrerade batteriet på 720 Wh från Darfon räcker upp till 15 mil! Cykeln har Shimano Deore XT 1×12 växlar och kraftfulla hydrauliska skivbromsar med 180mm skivor. RST gaffel ger dig 80mm låsbar dämpning för ytterligare komfort. Dessutom ordentlig belysning från Lezyne och Herrmans.

Sammanfattningsvis:
-Kraftig Shimano EP8 motor, 85 Nm
-Integrerat 720 Wh batteri från Darfon räcker till ca 150 kms körning.
-RST Volant-15 80 mm dämpargaffel
-Shimano Deore XT 1×12 växlar
-Hydrauliska skivbromsar
-Robusta hjul och däck med punkteringsskydd
-Klar med skärmar, pakethållare och belysning

 

Birk E-ONE LTD LS

45.900,00 kr

Artikelnr: N/A Kategorier: , , , ,

Ram

Premium alloy frame with down tube for integrated Darfon battery, with USB charging port and sattelite swich, Shimano center-motor with protection cover

Motor

Shimano EP-800 center-motor, 250W rated power, 85Nm of torque, 25km/h maximum assist

Display

Shimano SC-E5003 side mounted LCD display with switch

Batteri

Darfon 720Wh, intergrated battery, approved for ”Shimano Service Program”, with Smart 5.6-4A charger

Framgaffel

RST Volant-15, Remote lockout, Coil damping, tapered alloy steerer, travel 80mm, Thru-axle

Växelsystem

SHIMANO 12-växlar

Bakväxel

Shimano XT 12 växlar

Vevparti

Samox for Shimano Steps, 38T

Växelreglage

Shimano Deore 12 växlar

Kassett

Shimano SLX, 12 speed, 10-45T

Kedja

KMC e12Turbo, with Quick-Link

Bromsar

Hydraulic disc brake set, with 180mm front and rear rotors

Däck

Maxxis Metropass, 700x50c, Silkworm, 60 TPI

Fälg

R J23ZK 700c multichamber alloy rims for disc brakes with 36H

Nav (fram)

Formula CL-71

Nav (Bak)

Shimano HB-MT410B

Ekrar

CN runda, rostfritt stål

Styre

Alloy City-Trekking rise bar, 6066 alloy, 40mm rise, sweep: 20 degree up, 31.8mm clamp. 700mm brett.

Handtag

Bekväma gelgrepp med paddning

Styrstam

3D Forged alloy City-Trekking stem, SP-Connect mount, adjustable 0-90 degree, 31.8mm

Styrlager

cros, AZX-585, 1.5″ headset, angular contact bearings, integrated cable routing

Sadel

Selle Royal Rio Plus

Sadelstolpe

Alloy 6066 micro-adjust, 31.6mm diameter, 3.7mm offset

Birk E-ONE LTD

 

Frame SizeXSSML
Rider Height150-165cm164-175cm175-188cm187-198cm
Top Tube Length595610620630
Frame Reach398.5410425.5432.8
Stack642652656665
Stand over height542542534534
Wheel Base1158117411901202
Head Tube Length145155160170
Head Tube Angle68.568.568.568.5
Seat Tube Angle73.573.573.573.5
Seat Tube Length430470520560
Chainstay Length487487487487
BB Drop60606060